W każdej praktycznie domowej apteczce znajdują się leki przeciwgorączkowe. Ich użycie jest w niektórych wypadkach nieodzownym elementem terapii, ułatwiającym funkcjonowanie chorego oraz zmniejszającym jego dolegliwości. O czym warto pamiętać podczas stosowania tych środków?
Leki na gorączkę – podstawowe informacje
Najczęściej leki na gorączkę używane są w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem objaw ten najczęściej pojawia się w powiązaniu z tymi właśnie chorobami. O ile sama podwyższona temperatura może być uznana za naturalną i korzystną reakcję obronną organizmu, o tyle warto zwrócić uwagę na dyskomfort, jaki powoduje u pacjenta. Z tego właśnie powodu leki na zbicie gorączki są powszechnie stosowane.
Wśród leków przeciwgorączkowych występują przy tym rozwiązania, oparte na dwóch substancjach: paracetamolu i ibuprofenie. Mają one przy tym nieco inny mechanizm działania. Bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły można powiedzieć, że lek na gorączkę oparty na każdej z nich będzie też zwykle miał działanie przeciwbólowe, a w przypadku preparatu, który bazuje na ibuprofenie – również przeciwzapalne.
Jak wybrać lek na gorączkę?
Na rynku dostępnych jest wiele leków na zbicie gorączki, o różnych nazwach handlowych i składzie. Wyróżnić przy tym można:
- Preparaty złożone, stosowane w przypadku przeziębień. Ich użycie pomaga często w usunięciu również innych, przykrych objawów, związanych z dolegliwościami tego typu: kataru czy bólu gardła.
- Preparaty, które mają jedynie uregulować podwyższoną temperaturę ciała.Leki przeciwgorączkowe tego typu zawierają co najwyżej drobne domieszki substancji o innym działaniu, takich jak kofeina.
W każdym wypadku wybór konkretnego leku na gorączkę warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, by zapewnić sobie efektywność i bezpieczeństwo jego stosowania.