Biegunka zwykle jest objawem zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej, co może skutkować odwodnieniem organizmu. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie przyjąć elektrolity oraz probiotyki, a w przypadku długiej biegunki sięgnąć po konkretne leki przeciwbiegunkowe.
Co stosować podczas biegunki?
Leki na biegunkę można znaleźć zarówno w formie tabletek, jak i saszetek z proszkiem do sporządzania roztworu. Wśród możliwości do zastosowania znajdują się m.in.:
- probiotyki – odbudowują mikrobiotę jelitową, co zmniejsza ryzyko nawrotu biegunki.
- loperamid – zmniejsza utratę wody oraz elektrolitów, a także łagodzi potrzebę natychmiastowego wypróżnienia.
- diosmektyt – absorbuje bakterie i toksyny, po czym ułatwia ich usunięcie z organizmu.
- racekadotryl – wykazuje skuteczne działanie przeciwbiegunkowe, a przy okazji nie wywołuje wzdęć brzucha.
Jak można wesprzeć organizm w walce z biegunką?
W czasie biegunki należy pamiętać o spożywaniu regularnych posiłków, a przy braku apetytu zastosować dietę lekkostrawną oraz zmniejszyć porcje jedzenia, by niepotrzebnie nie obciążać pracy jelit. Dobrym pomysłem z pewnością będzie przyjmowanie elektrolitów oraz probiotyków, które wspomogą organizm w wcale z zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową.
Jeśli jednak biegunka nie będzie odpuszczać przez dłuższy czas, najlepszym wyjściem będzie przyjęcie tabletek na biegunkę lub saszetek z proszkiem, które wykazują działanie przeciwbiegunkowe i pozwolą pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości. Mimo wszystko nawadnianie jest w tej kwestii najważniejsze, ponieważ przy intensywnym stanie może dojść do odwodnienia organizmu.
Leki na biegunkę dla dorosłych bez recepty dostępne na stronie https://www.aptekagalen.pl/biegunki.html